logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Zapobieganie HIV-AIDS

Media o zapobieganiu HIV-AIDS. Rynek Zdrowia: HIV/AIDS - choroba młodych Polaków

03.12.2013

Rynek Zdrowia informuje, że Polacy mają bardzo dobry dostęp do leczenia HIV/AIDS. Problemem jest wzrost ilości osób zakażonych HIV. Nadal rodzą się też w Polsce zakażone dzieci.

Blisko 60 proc. ostatnio wykrytych przypadków zakażenia wirusem dotyczyło ludzi młodych. Ok. 7 proc. wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, natomiast 46 proc. wszystkich zakażeń HIV zdiagnozowano u pacjentów pomiędzy 20. a 29. rokiem życia. Dominującą grupę (84 proc.) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).

Polska, mimo iż liczba przeprowadzanych testów w kierunku HIV rośnie, nadal jest pod tym względem w ogonie Europy. W 2011 r. takich testów wykonano ponad 217 tys., a w 2012 r. - ok. 359 tys. Liczba testów w Polsce wynosi średnio 9 na 1 tysiąc mieszkańców; na Słowacji jest to 21 testów, we Francji 80, a w Belgii - 64.

 
Zobacz więcej:

Źródło: Rynek Zdrowia

Wszystkie aktualności