Informacja dotycząca wystawiania kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).
26.01.2015
- Lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) może wystawić kartę DiLO (kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego), jedynie w sytuacji podejrzenia wystąpienia nowotworu złośliwego.
- Lekarz POZ drukuje tę część karty DiLO, którą wypełnia.
- Wystawiona karta DiLO stanowi skierowanie do poradni specjalistycznej (AOS).
- Pacjentowi z rozpoznanym nowotworem złośliwym lekarz POZ nie może wystawić karty DiLO. Może natomiast skierować pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia, do poradni specjalistycznej (AOS) lub do szpitala (SZP), gdzie pacjent będzie miał przeprowadzone dalsze postępowanie diagnostyczne i /lub terapeutyczne, i gdzie może uzyskać kartę DILO.
- Lekarz AOS, do którego trafia pacjent z kartą DiLO, weryfikuje w systemie informatycznym status tej karty i drukuje tę jej część, która związana jest z jego etapem diagnostyki i leczenia w poradni specjalistycznej.
- Na etapie AOS i SZP karta DiLO może być wystawiona tylko w przypadku potwierdzenia nowotworu złośliwego.
- Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (POZ, AOS, SZP) wydający kartę DiLO, dołącza jej kserokopię do prowadzonej dokumentacji medycznej pacjenta.
- Niedopuszczalne jest, by na etapie AOS lub SZP pacjent z potwierdzonym nowotworem złośliwym był odsyłany do lekarza POZ, w celu wystawienia karty DiLO. Lekarz POZ wystawia tę kartę tylko w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego.
- W przypadku potwierdzenia nowotworu złośliwego kartę DiLO może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego udzielający świadczeń w ramach AOS i SZP, także w przypadku braku umowy na realizację pakietu onkologicznego
Diagnostyka i leczenie onkologiczne mogą być prowadzone także na dotychczasowych zasadach (na podstawie skierowania, o ile jest wymagane), we wszystkich placówkach, które spełniają warunki dla danego zakresu świadczeń.
Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej ZOW NFZ
Wszystkie aktualności