logo

Pilne Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Telefoniczna Informacja Pacjenta 800-190-590 - tu uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem Co musisz wiedzieć o koronawirusie. Podstawowe środki ochronne przeciwko koronawirusowi wywołującemu COVID-19 Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Bezpłatne testy na obecność koronawirusa

01.06.2020

Aktualizacja informacji z dnia 10.05.2020

Z myślą o osobach przebywających na kwarantannie, uruchomiono w województwie zachodniopomorskim  punkty pobrań wymazów do wykonywania dobrowolnych testów na obecność koronawirusa. Punkty pobrań czynne są we wszystkie dni tygodnia, także w soboty i niedziele.

01.06.2020

W punktach pobrań testy mogą wykonać także osoby posiadające potwierdzone przez NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Od 15 czerwca 2020 roku warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego przez pacjenta jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.  Test można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, w punktach pobrań (patrz wykaz poniżej).
Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.
Zobacz wiecej >>>

Testy na obecność koronawirusa są bezpłatne! Ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.


Informacja dla osób przebywających na kwarantannie

Na podstawie informacji otrzymanej z sanepidu lub SMS-em, można dobrowolnie  wykonać w 12 dobie kwarantanny test na obecność koronawirusa. Na czas wykonania testu oraz na czas niezbędny, by dojechać do punktu pobrań i z powrotem, przepisy przewidują zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny. Dojazd do punktu pobrań może nastąpić wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca/ gospodarująca. Inne osoby przebywające na kwarantannie w tym samym mieszkaniu, jeśli mają zrobić test w tym samym dniu, mogą się udać do punktu pobrań jednym samochodem. Do punktu pobrań nie wolno iść, jechać rowerem, motocyklem ani komunikacją miejską. W drodze do mobilnego punktu pobrań nie wolno nigdzie z samochodu wysiadać ani załatwiać żadnych spraw. 
Podczas wyjścia z domu należy przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu. Idąc do auta należy mieć na twarzy maseczkę zasłaniającą nos i usta. W punkcie pobierania wymazu należy się dostosować do instrukcji postępowania oraz poleceń personelu.

Koszty świadczenia finansuje NFZ. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinne funkcjonowanie punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, natomiast za pobranie od danej osoby materiału do badania, NFZ płaci 21 zł.  NFZ finansuje również wykonanie testu w laboratorium.

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności