Jeśli masz konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP), zobacz, czy system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) potwierdza tego dnia Twoje prawo do świadczeń. Jeśli nie masz konta w ZIP, załóż je. Zobacz więcej o ZIP
Dokument tożsamości zabieraj ze sobą na każdą wizytę u lekarza, także wtedy, gdy idziesz do lekarza z dzieckiem.
Pracownik rejestracji sprawdzi w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, na podstawie numeru PESEL, czy w danym dniu eWUŚ potwierdza Twoje prawo do świadczeń. W razie braku potwierdzenia, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną/ uprawnioną, możesz złożyć oświadczenie lub okazać dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia/ opłacenie składki. Więcej o systemie eWUŚ
Zanim pójdziesz do lekarza rodzinnego, zastanów się, co Ci dolega. Czy masz gorączkę: od kiedy występuje i jaka jest w danym dniu; czy boli Cię gardło, czy pojawił się katar, kaszel, osłabienie, nadmierna potliwość, ból oczu, duszności, wymioty, biegunka.
Jeśli podejrzewasz przeziębienie, infekcję wirusową czy anginę, sprawdź domową apteczkę; ile leków zostało z poprzedniej kuracji, czy nie są przeterminowane.
Powiedz lekarzowi rodzinnemu o wszystkich lekach, jakie zażywasz. Łączenie niektórych leków może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego ich zażywanie powinno się odbywać pod kontrolą lekarza.
Pokaż lekarzowi wyniki ostatnich badań, konsultacji, kartę wypisu ze szpitala. Na wizyty z dzieckiem zabieraj książeczkę zdrowia dziecka.
Jeśli stale coś Cię boli, powiedz o tym lekarzowi. Przyczyna bólu może być łatwa to zdiagnozowania.
Spożywanie w nadmiarze leków kupowanych bez recepty, np. przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych, może doprowadzić do poważnych chorób nerek, wątroby i żołądka.
Spróbuj się zorientować, czy i na co chorują inni członkowie rodziny; szczególnie ważne są: cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia cholesterolu, zawały, udary, choroby nowotworowe. Warto o nich wiedzieć, bo skłonność do pewnych chorób bywa dziedziczna.
W razie podejrzenia choroby nowotworowej, lekarz rodzinny wystawi Ci kartę DiLO - Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Szybka ścieżka jest po to, by wcześnie rozpoznać i skutecznie leczyć nowotwory.
Przygotuj się do wizyty u lekarza. Nie zajmuj go nieistotnymi informacjami. Pamiętaj, że czekają na niego inni chorzy.
W aptece możesz poprosić o tańszy zamiennik zapisanego na recepcie leku. Otrzymasz go, jeśli lekarz nie zastrzegł zamiany. Pamiętaj, by opakowanie po zamienniku pokazać lekarzowi podczas następnej wizyty.
Badania profilaktyczne pozwalają zapobiec groźnym chorobom lub wcześnie je wykryć i skutecznie leczyć. Jeśli nie wiesz, na czym polega badanie profilaktyczne i jakie są korzyści z jego wykonania, zapytaj o to swojego lekarza rodzinnego.
Wielu chorobom zakaźnym, w tym także zagrażającym życiu, można zapobiec lub złagodzić ich skutki dzięki szczepieniom. Jeśli nie masz przekonania do szczepień, zapytaj lekarza o ich skuteczność. Program Szczepień Ochronnych na dany rok, w tym szczepień obowiązkowych dla dzieci i młodzieży oraz osób narażonych w szczególny sposób na zakażenie, a także program szczepień zalecanych, ogłasza Główny Inspektor Sanitarny w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Jeśli monitorujesz w domu stan swojego zdrowia, np. mierzysz ciśnienie tętnicze, zapisuj daty, godziny i wyniki tych pomiarów, a także innych obserwacji. Powiedz o nich swojemu lekarzowi.
Wizyty domowe, w domu chorego, odbywają się w wyjątkowych sytuacjach, gdy lekarz uzna je za niezbędne z przyczyn medycznych. W razie wystąpienia gorączki, należy spróbować obniżyć temperaturę, a następnie samemu udać się do przychodni.
Dobrze jest mieć pod ręką telefon do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Informacja o przychodniach dyżurujących w nocy i w dni wolne od pracy powinna się znajdować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz przychodni, w której przyjmuje Twój lekarz rodzinny.