logo

Pilne Czerwona strefa. Ograniczenie dostępności Sal Obsługi Klientów ZOW NFZ w Szczecinie, Koszalinie i Pyrzycach Od 10 października cały kraj w żółtej strefie z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej Szczecin - żółtą strefą od soboty 3 października. Zobacz, o czym trzeba wiedzieć..... Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Profilaktyka

O celiakii w szczecińskim NFZ – dyżur ekspercki

17.09.2019

Aktualizacja 26.09.2019 r.

Serdeczne podziekowania dla Pani Jolanty Meller z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Było bardzo interesująco i inspirująco.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ oraz  Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej zapraszają 18 września 2019 r. (środa) w godzinach 14.00 – 18.00 do siedziby ZOW NFZ przy ul. Arkońskiej 45 w Szczecinie na otwarty dla wszystkich zainteresowanych DYŻUR EKSPERCKI.

Podczas dyżuru przedstawiciele Stowarzyszenia będą udzielać informacji na temat celiakii i diety bezglutenowej. Dostępne też będą bezpłatne materiały edukacyjne.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie osoby zdiagnozowane.

Celiakia, czyli inaczej choroba trzewna, to trwała glutenozależna enteropatia jelita cienkiego. Innymi słowy jest to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwającą całe życie nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie*). Działający toksycznie na organizm chorego gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, wypustek błony śluzowej, które zwiększają powierzchnię jelita i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

O tym czym dokładnie jest gluten można przeczytać tutaj.

O działalności Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej można przeczytać tutaj.

Wszystkie aktualności