Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała jako jednostkę chorobową zespół uzależnienia od tytoniu.
Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna jest substancją psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina.
WHO jako uzależnienie uznaje stan charakteryzujący się:
Specjaliści wyróżniają trzy kategorie uzależnienia:
Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się choroby:
Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Decydując się na zapalenie papierosa wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze!
Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.
Czy e-papierosy to dobra alternatywa?
Są bardzo popularne wśród nastolatków, ponieważ łatwo je ukryć. Długofalowe skutki ich używania nie zostały dokładnie zbadane a niewłaściwe użytkowanie może wywołać poparzenia dróg oddechowych. Ich szkodliwość jest niemal taka sama,
jak tych tradycyjnych. Szybko uzależniają, mają wysoką zawartość nikotyny i substancji rakotwórczych, a także mogą wywoływać wiele chorób.
Sposoby na rzucenie palenia >>> otwórz link
Fakty i mity o rzucaniu palenia >>> otwórz link
Źródło: Strona internetowa GIS; jakrzucićpalenie.pl