logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Dla pacjenta

Środa z profilaktyką: cukrzyca, jak jej zapobiegać, jak rozpoznać

12.11.2019

Szanowni Państwo, zachęcamy wszystkich do wypełnienia załączonej pod informacją ankiety, by ocenić, czy w naszym życiu nie dzieje się coś, co może być czynnikiem ryzyka cukrzycy, a co można zmienić lub porzucić, by zachować zdrowie. A zatem, nie rezygnując z badania poziomu cukru,  które może nam wykonać lekarz rodzinny,  sprawdźmy, co sami możemy dla siebie zrobić, by nie zachorować na cukrzycę: zmniejszyć ilość spożywanego cukru? Więcej się ruszać? Nie przesiadywać w wolnym czasie przed telewizorem?  Jeść regularnie, w tym trzy główne posiłki dziennie? Przyglądać się temu, co mamy na talerzu? Pić wodę zamiast słodkich napojów? To da się zrobić!

Paniom w ciąży przypominamy: cukrzyca ciążowa jest groźna nie tylko dla matki, ale także i przede wszystkim dla dziecka. Dlatego warto pamiętać o aplikacji mobilnej NFZ dla kobiet w ciąży. Sweet Pregna ([słit pregna], słodka ciąża) przeznaczona jest dla kobiet w ciąży, które chorują na cukrzycę. Aplikacja pomaga ustalić odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne i kontrolować glikemię. Sweet Pregna podpowie, co to jest zbilansowana dieta, jak zachować właściwy poziom cukru  we krwi, pomoże komponować własne posiłki, zapisywać pomiary z glukometru i przekazywać te dane lekarzowi. Aplikacja jest darmowa. Użytkownicy systemów android mogą  ją pobrać z Google Play, natomiast posiadacze urządzeń z systemem iOS - w sklepie Apple Store. Aplikacja została sfinansowana z europejskich środków pomocowych: Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. NFZ koordynował przygotowanie aplikacji, jest ich wydawcą i właścicielem.

Z uwagi na prowadzony w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Funduszu remont sali obsługi, w najbliższych tygodniach nie będzie u nas stanowiska do badania poziomu cukru, mierzenia ciśnienia czy wykonywania innych podstawowych pomiarów w ramach profilaktyki.

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności