logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Dla pacjenta

Prezentacja raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje”

21.02.2019

Podczas konferencji Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, 21 lutego br., wiceprezes NFZ Adam Niedzielski przedstawił raport „Cukier, otyłość – konsekwencje”.

Dziesiątki tysięcy zgonów rocznie powodują choroby, które wiążą się z otyłością, w tym z nadmiernym spożyciem cukru. Oszacowano, że osoby, których zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem, żyją przeciętnie o 15 lat krócej, niż inne osoby w tym samym wieku. Szacuje się również, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Statystycznie każde z nas poznało kogoś, kto z tej właśnie przyczyny stracił bądź straci życie. Z związku z prognozowanym wzrostem otyłości, należy się spodziewać, w szczególności, wzrostu liczby dorosłych pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem oraz zwyrodnieniem stawu kolanowego. Jeżeli prognozy wzrostu otyłości się sprawdzą, to koszty leczenia chorób związanych z otyłością, wynoszące w 2017 roku 327 mln złotych, wzrosną w roku 2025 do kwoty 1 mld 38 mln złotych.

Raport „Cukier, otyłość – konsekwencje” oraz zawarte w nim dane wskazują na konieczność pilnego zmierzenia się z problemem nadmiernego spożycia cukru.

 

Źrółó: Centrala NFZ

Wszystkie aktualności