logo

Pilne Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Jedziesz do uzdrowiska? Zadzwoń w dwa miejsca! A potem zrób test - nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu! Opieka zdrowotna w okresie epidemii. Teleporady lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty, gdzie leczyć bolący ząb Stan epidemii - dodatkowe ograniczenia w kontaktach z OW w Szczecinie i Koszalinie Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Życie po przeszczepie

Szczecińscy nefrolodzy uczą, jak dbać o nerki

15.03.2016

Lekarze z Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie odwiedzają szczecińskie szkoły podstawowe, gimnazja i licea, by opowiadać, jak dbać o zdrowie, w szczególności nerek. Młodzi ludzie nie mają świadomości, że nerki nie tylko uczestniczą w wydalaniu moczu oraz usuwaniu toksyn z organizmu, ale też regulują ciśnienie tętnicze, morfologię krwi i metabolizm kości. Epidemia cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, nadużywania leków i zakażeń układu moczowego powodują, że problemy z nerkami ma coraz więcej osób, stąd inicjatywa informacyjna i edukacyjna szczecińskich lekarzy.

Nefrolodzy chcą zainteresować uczniów nie tylko dbaniem o zdrowie, ale też sprawami transplantologii, ponieważ liczba przeszczepów nerek spada. Obchodzony od 2006 roku Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) to dobra okazja, by o tym przypomnieć.  


Zobacz także:
Pluszowe nerki z okazji światowego dnia nerek. Strona www Szpitala Wojewódzkiego – otwórz link do informacji
Radio Szczecin – „Spada liczba przeszczepów nerek w regionie” – otwórz link do informacji
TVP3 Szczecin – „O nefroprotekcji w Światowym Dniu Nerek” – otwórz link do informacji
Kronika: 18:30, 10.03.16 – otwórz link do informacji
Zamów oświadczenie woli – otwórz link do informacji

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności