logo

Pilne Czerwona strefa. Ograniczenie dostępności Sal Obsługi Klientów ZOW NFZ w Szczecinie, Koszalinie i Pyrzycach Od 10 października cały kraj w żółtej strefie z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej Szczecin - żółtą strefą od soboty 3 października. Zobacz, o czym trzeba wiedzieć..... Dbaj o bezpieczeństwo własne i otoczenia: #maskujSię, trzymaj dystans, myj ręce Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Życie po przeszczepie

Nerka od szwagra też może być rodzinnym przeszczepem. 34 letni Przemek dostał nerkę od swojego szwagra, Piotra.

31.03.2015

W Polsce rodzinne przeszczepy są ciągle rzadkością. W ogólnej liczbie przeszczepów stanowią tylko 4 procent, gdy w świecie jest ich prawie połowa.
Kiedy okazało się, że 34-letni Przemek będzie potrzebować przeszczepu nerki, nikt się nie spodziewał, że powrót do zdrowia będzie zawdzięczać ofiarności swojego szwagra, Piotra. Zanim jednak obaj trafili na salę operacyjną, trzeba było uzyskać zgodę sądu, ponieważ polskie przepisy stanowią, że przeszczep rodzinny obejmuje krewnych w linii prostej, rodzeństwo, osoby przysposobione, małżonka lub partnera. O szwagrach w ustawie nie ma mowy. Sędzia się nie wahał i wydał postanowienie z klauzulą natychmiastowej wykonalności.
Teraz obaj, Przemek i jego szwagier, wspominają dni spędzone w szpitalu.

 

Zobacz więcej:
o Gazeta Pomorska, Hanna Sowińska, „Nerka Piotra już pracuje u Przemka", pobierz pdf

Biuro Prasowe ZOW NFZ

 

Wszystkie aktualności